استاندارد و گواهینامه های شرکت توسن

لوله هاي پلي اتيلني مورد استفاده درآبياري

روند رو به رشد استفاده از مواد پلاستيکي و بطور خاص پلی‌اتيلن در صنعت مرهون خواص و مشخصات اين مواد و کاربردهاي آن است که باعث شده در مدت زمانی کوتاه با پيشرفت چشمگيري در توليد و ميزان کاربري در صنايع مختلف روبرو شود. در پنجاه سال گذشته اين صنعت با پيشرفت‌هایي که در زمينه توليد انواع لوله‌های پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن داشته است خود را به عنوان جايگزين مناسبي برای لوله‌هاي فلزي،PVC ، GRP و چدني مطرح کرده و توانسته در اکثر موارد به عنوان جايگزين اين قبيل لوله‌ها خود را مطرح نمايد.
مديران پروژه‌هاي اجرایي نیز در اکثر مواقع راضي شده‌اند اين جايگزيني را بپذيرند و در این بین استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن در تصميم آنها بسيار موثر بوده است.

<br />آنچه در راه رسیدن به این سطح از کیفیت کمک می‌کند رعایت استانداردهای لازم در تولید لوله‌های پلی اتیلن است که استاندارد ۷۶۰۷ نیز از جمله این استانداردها به شمار می‌رود. شرکت «توسن صنعت» نیز با در اختیارداشتن پروانه کاربرد علامت استاندارد ۷۶۰۷ لوله‌های پلی اتلین سبک را تولید می‌کند. هدف از تدوين اين استاندارد تعيين خصوصيات مورد نياز لوله هاي ساخته شده از پلي اتيلن (PE) است كه براي مصارف آبياري جانبي كاربرد دارد .اين استاندارد براي لوله‌هاي با فشار اسمي، از ۵/۲ تا ۱۰ بار و قطر خارجي اسمي ۱۲ تا ۳۲ ميلي متر است كه براي آبياري تحت فشار و تا دماي ۴۵ درجه سلسيوس به كار مي رود.

<br />استاندارد پلاستيك ها- لوله هاي پلي اتيلني مورد استفاده در آبياري جانبي- ويژگي ها كه توسط‌ كميسيون‌هاي‌ مربوط‌ تهيه‌ و تدوين‌ شده‌ و در سيصدو بيست و سومين جلسه‌ كميته‌ ملي‌ استاندارد شيميايي و پليمر مورخ‌ ۲۸/۶/۸۳ مورد تأييد قرار گرفته‌ است‌، اينك‌ به‌ استناد بند يك‌ ماده‌ ۳ قانون‌ اصلاح‌ قوانين‌ و مقررات‌ مؤسسه‌ استاندارد و تحقيقات‌ صنعتي‌ ايران‌ مصوب‌ بهمن‌ ماه‌ ۱۳۷۱ بعنوان‌ استاندارد ملي‌ ايران‌ منتشر مي‌شود.

<br />در تهيه‌ و تدوين‌ اين‌ استاندارد سعي‌ شده‌ است‌ كه‌ ضمن‌ توجه‌ به‌ شرايط‌ موجود و نيازهاي‌ جامعه‌، در حد امكان‌ بين‌ اين‌ استاندارد و استاندارد ملي‌ كشورهاي‌ صنعتي‌ و پيشرفته‌ هماهنگي‌ ايجاد شود.

سامانه هاي لوله گذاري براي كاربردهاي آبرساني، فاضلاب و زهكشي

ستانداردهاي ملي ۱۴۴۲۷، الزامات سامانه لوله گذاري و اجزاء ساخته شده از پلي اتيلن PE را مشخص مي‌كند. سامانه لوله گذاري مورد اشاره در استاندارد۱۴۴۲۷، در آبرساني براي مصارف انساني از جمله آب آشاميدني و آب خام قبل از تصفيه، آبرساني براي ساير مصارف، جمع آوري و انتقال فاضلاب و زهكشي تحت فشار، جمع آوري و انتقال فاضلاب تحت خلأ استفاده مي‌شود.
استاندارد ملی ۱۴۴۲۷ در هفت بخش تدوین شده است که بخش ششم آن تاکنون به تصویب نرسیده اما ۶ بخش دیگر لازم الاجراست. به این ترتیب الزامات و روش‌هاي آزمون سامانه لوله‌گذاري در استانداردهاي ملي ۲-۱۴۴۲۷ و ۳-۱۴۴۲۷ و ۴-۱۴۴۲۷ مشخص مي‌‌شوند، الزامات كارايي سامانه در استاندارد ملي ۵-۱۴۴۲۷ و راهنماي ارزيابي انطباق در استاندارد ملي ۷-۱۴۴۲۷ ارائه مي‌شود .
<br />سری استاندارد های ۱۴۴۲۷ ملي ايران، ويژگي هاي كلي سامانه لوله گذاري از جنس پلي اتيلن را مشخص مي كند. این استاندارد ملي طيفي از فشارهاي كاري مجاز را در بر مي‌گيرد و الزامات مربوط به رنگ و افزودني ها را نيز ارائه مي دهد.
استاندارد ملي ايران به شماره ۷۱۷۴ درسال ۱۳۸۲ (پلاستيك ها- لوله هاي پلي اتيلني مورد استفاده در آبرساني- مواد اوليه مورد مصرف – ويژگي ها) باطل و سری استانداردهای ۱۴۴۲۷ جايگزين آن مي‌شود.
<br />شرکت «توسن صنعت» تولیدکننده لوله‌های پلی اتیلن نیز با بهر‎‌مندی از پروانه کاربرد علامت استاندارد ملي ۲-۱۴۴۲۷ جهت تولید لوله‌های پلی اتلین سنگین بهره می‌برد.

توسن ، راهکار آبیاری اثربخش

برای دریافت آخرین اطلاعات درباره محصولات توسن صنعت با ما در تماس باشید